( Rubrika: média ) Zemřel Josef Valerián, kněz spojený s babickými událostmi

edit Třebíčský deník, 1.4.2016

Vysočina – Přesně na letošní neděli Zmrtvýchvstání Páně zemřel v Novém Městě na Moravě kněz a politický vězeň 50. a 60. let páter Josef Valerián. V roce 1951 se právě jemu svěřil později popravený páter Bula o svém spolužákovi Ladislavu Malém. Josef Valerián bude pohřben v sobotu 2. dubna v 10 hodin v Moravci na Žďársku.

"I Josefu Valeriánovi babická tragédie zasáhla do života. Byl zatčen 18. srpna 1951 a dva měsíce držen ve vazbě. Naštěstí nebyl zařazen do žádného z procesů jako P. Podveský či P. Bula. Prošel si internační klášter Želiv, poté Hájek u Kladna a v roce 1953 nastoupil k PTP,kde skončil až v roce 1955," vysvětlil historik Michal Stehlík, který v létě vydá zevrubnou publikaci k babickému případu, ke kterému má osobní vazby – mj. jeho pradědeček tam "dostal" 21 let vězení.

Stehlík poznal Josefa Valeriána díky svému prastrýci Ludvíku Stehlíkovi mladšímu, který byl také spjatý s Babicemi. "P. Valerián měl o tehdejších událostech jasno a byl přesvědčen o přípravě celého případu ze strany StB. O několik let později jsme se pak již dostali do větší diskuse, kdy na jedné straně byly jeho vzpomínky, na straně druhé moje archivní dokumenty – s nimi pak možná jiný obraz reality," dodává historik.

Podle něj si páter Valerián i přes svůj vysoký věk uchoval ohromnou energii, přesvědčivost a inspirativnost. "To byly asi hlavní vlastnosti, které ho provázely. Když jsem se ho ptal i na věci budoucí, byl přesvědčen, že zdravá společnost vyrůstá ze zdravé a nepokřivené mládeže. Proto také věnoval tolik energie dětem," doplňuje Michal Stehlík.

Josef Valerián se narodil 15. 3. 1925 ve Zborovicích na Moravě a po maturitě v roce 1944 nastoupil do bohosloveckého semináře v Brně. Na kněze byl vysvěcen 5. 7.1949 v Brně a nastoupil jako kaplan do Jaroměřic nad Rokytnou. Ve stejném roce byla zatčena jeho sestra, kterou odsoudili ke dvěma a půl letům vězení.

Státní souhlas ke kněžství mu byl po babických událostech obnoven až v roce 1956, kdy mohl nastoupit jako kaplan v Ořechově u Brna. V roce 1961 se dostává do Jihlavy, ale po konfliktu s církevním tajemníkem je o rok později "přesídlen" do Tišnova. V roce 1962 byl zatčen a o rok později odsouzen na dva a půl roku vězení za podvracení republiky – režim argumentoval jeho odvážnými kázáními. Poté si prošel valdickou věznicí a v roce 1964 byl podmínečně propuštěn. Teprve v roce 1967 znovu směl vypomáhat v duchovní službě.

Poslední články v rubrice

Použité štítky

Babice Josef Valerián