( Rubrika: média ) Rozhovor pro Mf DNES

edit Mf Dnes, 11. 10. 2016

Rozhovor před druhým kolem senátních voleb.

JIHLAVA Dalším horkým adeptem na senátorské křeslo je ve druhém kole voleb, které se uskuteční v pátek a sobotu, kandidát za KDU-ČSL – nestraník Michal Stehlík. Čtyřicetiletý historik, pedagog, publicista a otec šesti dětí z Dačic skončil v prvním kole senátních voleb druhý se ziskem 16,2 procenta hlasů. 

* Které místo na Vysočině máte nejradši? 

Já to mám složité, protože jsem rodák z Třebíče, zároveň žiji a působím v Dačicích, což je už Jihočeský kraj (ale spadají pod senátní obvod Jihlava – pozn. red.). Pokud mám ale zmínit místo, odkud pochází moje rodina a ke kterému mám hlubší vztah, tak je to Stará Říše. 

* Jaká tradice či hodnota se vám na Vysočině líbí a měla by se zachovat i do budoucna? 

Tradicí je vlastní rozum. Vysočina je trochu tvrdá, drsná, ale jde si vlastní cestou a je originálem mezi kraji, které znám. Měla by si zachovat svou vlastní tvář, jež je spojená mnohdy s jasnějšími, drsnějšími názory a takovou tou – jak se říká – tvrdou palicí. V dnešní nejisté době je dobré mít základní hodnoty, a to se mi na Vysočině líbí. 

* Co byste ve třech bodech změnil v českém školství? 

Rozhodně bych jej chtěl zbavit roztříštěnosti. To je zásadní. My jsme základní školy věnovali obcím, střední školy krajům, vysoké školy jsou různorodé úrovně a učňovské školství nám upadá. Osobně bych šel klidně do větší centralizace. Rozdílnost totiž také vede k různosti ve vzdělávání v jednotlivých krajích. 

* Co by byl další bod? 

Chybí nám také zákon o odborném vzdělávání a učňovském školství. Všichni tady mají pocit, že pro pracovní trh bude stačit maturita a znalost počítače. Tím se však v podstatě se zbavujeme odborného učňovského vzdělávání. 

* A do třetice? 

Musíme se podívat i na úroveň vysokých škol a jejich propojení s praxí. To je i případ Jihlavy, kde je Vysoká škola polytechnická. Lidé, kteří zde získávají vysokoškolské vzdělání, odcházejí mimo region. Je proto zapotřebí zlepšit propojení vysoké školy s daným místem, aby absolventi neodcházeli jinam. Jednou z cest by mohlo být vytvoření podnikatelských programů nebo stáží ve veřejné správě. 

* Jste pro vybudování úložiště jaderného odpadu? A mělo by být na Vysočině? 

Ve chvíli, kdy máme jaderné elektrárny a rozhodli jsme se využívat tuto energii, tak úložiště někde být musí. Ale jsem zastáncem toho, aby si každé místo, každá samospráva v referendu mohla sama rozhodnout, zda úložiště chce. Já osobně příliš nepodporuji, aby úložiště bylo tady na Vysočině. 

* Jaký máte pohled na migraci? Měla by Česká republika přijímat uprchlíky? 

Musíme rozlišovat mezi válečnými uprchlíky, ke kterým byla Česká republika vždy vstřícná, a mezi ekonomickými migranty. Pokud jde o stávající postoj vlády, tak jsem příznivcem toho, že odmítáme kvóty. Každá společnost by se měla rozhodovat sama. Jsme součástí Evropské unie a musíme přispívat do společné debaty. Ne tím, že přijmeme kvóty, ale tím, že budeme hledat řešení v místech, kde se ty tragédie odehrávají. Zde jsou dotazy, které měl možnost svému rivalovi prostřednictvím MF DNES položit druhý z kandidátů na senátora Miloš Vystrčil: 

* Vy jste uznávaný historik, badatel a v rámci volební kampaně pořádáte hojně historické přednášky a vykonáváte průvodcovskou činnost. Neobáváte se, že budete svoji práci v této oblasti muset minimálně zčásti opustit, pokud se stanete senátorem? 

Já už tu zkušenost trochu mám. Když osm let vedete Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, tak vykonáváte v podstatě velmi náročnou manažerskou pozici – to je řízení studijních programů a osmi tisíc lidí. Vedle toho jsem si jako koníček uchoval jistý čas i pro historickou práci. Už mám ze zkušenosti jistotu, že to dokážu propojit. Práce senátora by byla jednoznačně na prvním místě a to ostatní by byl už jenom koníček. 

* Z vašeho webu jsem nebyl schopen jednoznačně zjistit, v jakém městě v posledních letech trávíte většinu času a kde většinově žije a přebývá vaše rodina. Je možné to upřesnit? 

Pracovně jsem nejvytíženější v Praze, ale zároveň mám trvalý pobyt stále v Dačicích, kde pořádám kulturní akce a zároveň tam působím v městském zastupitelstvu. I přes pražské pracovní vytížení jsem pořád v Dačicích doma. 

Poslední články v rubrice

Použité štítky

rozhovor