( Rubrika: média ) "Prezidentský uchazeč" Horáček si vybral deset kandidátů, které podpoří v blížících se volbách

edit HN, 23.9.2016

Michal Horáček si vybral deset osobností, které podporuje v senátních a krajských volbách. Jedním z nich je doc. Michal Stehlík.

Existuje něco, co spojuje ředitele velkého průmyslového podniku Josefa Bernarda s exministrem zdravotnictví Leošem Hegerem nebo historikem Michalem Stehlíkem, bývalým děkanem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy?
Na první pohled jenom to, že za dva týdny všichni kandidují v krajských a senátních volbách. Přesto je tady ještě jedna spojitost. Všichni tři patří mezi desítku lidí, které se rozhodl podpořit Michal Horáček, možný prezidentský kandidát pro volby v roce 2018.
„Životy těchto kandidátů mě zaujaly, nic jiného za tím nehledejte,“ vysvětluje Horáček svůj nejnovější tah. Popisuje, že si sedl k internetu a četl si o lidech, kteří jdou do říjnových voleb. Z nich si vybral devět jmen, ke kterým přiřadil svého přítele a učitele z vysoké školy Pavla Himla.
Na jeho seznamu se tak sešli členové sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců, zástupci Strany zelených, TOP 09 i Starostů a nezávislých. Chybí naopak členové ODS nebo komunisté.
„Opravdu za tím není žádný politický kalkul. Nerozhodoval jsem se podle politické příslušnosti,“ opakuje Horáček nad klíčem, podle něhož si desítku vybíral. Dál trvá i na tom, že se v případném boji o úřad prezidenta nebude ucházet o podporu žádné strany. Nevytipoval teď kandidáty z různých stran, aby mohl před volbou prezidenta sázet na širokou podporu politického spektra?
„Tímhle směrem jsem neuvažoval. Věřte tomu, že mě zaujal i jeden kandidát ODS, ale měl jsem už deset lidí, nechtěl jsem seznam rozšiřovat,“ ujišťuje Horáček.
O výběru podle něj rozhodlo především to, co mají kandidáti za sebou a čeho dosáhli. „Všechny spojuje to, že se ve své práci osvědčili. To, že jejich práce je blahodárná. Jeden z nich je například primář, který pečuje o děti, jež se narodily s minimální vahou a jehož oddělení jsem měl možnost navštívit,“ odpovídá Horáček.
Vybranou desítku podpora těší. Horáček se nabídl, že jim pomůže podle jejich přání. Pro všechny natočil krátké video, pro některé chystá koncert. „Potěšilo mě, že mě chce podpořit chlap, kterého mám rád. Jsem jeho fanda,“ raduje se sociální demokrat Bernard, bývalý ředitel společnosti Škoda Transportation, který má blízko k šéfovi ČSSD a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Podobně mluví také Barbora Antonová z Brna. „Myslím, že mi jeho podpora může ve volbách hodně pomoci, může oslovit dost velkou skupinu lidí, kteří se o volby obvykle vůbec nezajímají,“ uvažuje.
Svým rozhodnutím si ale Horáček proti sobě zároveň postavil některé vlivné politiky, kteří se jeho podpory nedočkali. Například proti Antonové kandiduje vlivný lidovec Stanislav Juránek, dosavadní senátor a náměstek hejtmana v Jihomoravském kraji.
„Podpora pana Horáčka má svou váhu, kdyby mě podpořil, byl bych rád,“ přiznává Juránek, který to ale podle svých slov Horáčkovi nezazlívá. Nechce také spekulovat, jak moc úspěšný skladatel a podnikatel soupeřce pomůže. „Respektuji, že se rozhodl pro někoho jiného. Jsem rád, že jeho hlas přivede další lidi k volbám, protože prestiž Senátu je dána i volební účastí,“ dodal diplomaticky Juránek.
Bez ohledu na volby ovšem Michal Horáček pokračuje v setkávání s lidmi po celé zemi a debatách, co a jak by se dalo dělat lépe. O své prezidentské kandidatuře opakuje, že do voleb v roce 2018 může jít, pokud bude cítit dostatečnou podporu.
„Je to velmi pravděpodobné, ale nespěchejte na mě s konečným rozhodnutím. Teď se chci seznamovat s názory lidí, což je pro mě zajímavé. Vždyť i prezident Miloš Zeman říká, že rozhodnutí o další kandidatuře oznámí až příští rok,“ nechává si prostor Horáček.

Poslední články v rubrice

Použité štítky

Horáček podpora