( Rubrika: média ) Napravujme rozbité školství

edit Mf DNES, 6. 10. 2016

Mf DNES přinesla dne 6. 10. pohled na senátní kandidáty volebního obvodu č. 52.


Nové obchvaty, víc lékařů, větší stáda
Lidé na Jihlavsku, Dačicku a Slavonicku si zvolí senátora. Jaké jsou priority devíti kandidátů? 

JIHLAVA Přes sto tisíc obyvatel Jihlavska, Dačicka a Slavonicka bude zítra a pozítří v prvním kole senátních voleb vybírat „svého“ kandidáta. O hlasy se uchází devět osobností. V minulosti třikrát v senátních volbách uspěl někdejší učitel a poté telčský starosta Václav Jehlička. V roce 2010 už nekandidoval a ve volbách zvítězil jiný exstarosta Telče, bývalý hejtman Miloš Vystrčil (ODS). Ten chce uspět i letos. 
Čemu by se adepti na křeslo senátora věnovali v příštích letech, kdyby uspěli? Například zlepšení dopravní situace, stavu zdravotnictví či školství. 

„Mixování“ Jihlavska a jihu Čech 

Kandidátů na post senátora se MF DNES zeptala i na to, zda by nebylo lepší, aby byl z každého okresu jeden senátor a hranice regionů se tedy nepřekrývaly. 
„Senátní obvod přes dva kraje není zcela ideální. Jsou to v mnohém dva různé světy, přinejmenším dvě krajské politiky. Pokud by si tedy Senát zasloužil reformu, pak maximálně právě v hranicích volebních obvodů,“ uvedl lidovecký kandidát Michal Stehlík. 
„Jednoduchá reforma podle okresů by ale mohla vést k nerovnoměrnému zastoupení občanů,“ přemítal sociální demokrat Rudolf Chloupek. 
Že má senátor pod sebou dva regiony? Helena Vrzalová (KSČM), Milan Kolář (TOP 09 a Zelení) a Jiří Nápravník z Koruny České proti tomu neměli námitek. Mezi kandidujícími jsou ale i někteří zastánci zrušení Senátu. Řadí se mezi ně Zdeněk Kučírek z hnutí Moravané nebo Petr Paul ze strany SPD Tomia Okamury. 
„Není rozhodující, jestli je senátorů 20, nebo 81, ale to, jak Senát pracuje,“ vyjádřil se mimo jiné Zdeněk Faltus z hnutí ANO. 
„Osobně bych se přikláněl k sestavení obvodů vždy z několika území obsluhovaných obcemi s rozšířenou působností. Komplikací ale je logická snaha o to, aby v každém senátním obvodu byl zhruba stejný počet voličů,“ poznamenal občanský demokrat Miloš Vystrčil. 

Na co adepti na post senátora odpovídali 

1) Pokud byste se dostali do Senátu, o řešení jakého konkrétního vysočinského problému byste se tam chtěli zajímat? 
2) Jaké prioritní investice by měl stát udělat na Jihlavsku? 

Stehlík: Napravujme rozbité školství 

Obrovský problém máme v odborném vzdělávání. „Je velká škoda, že nový zákon o odborném školství zatím není na světě. Chtěl bych se na něj určitě zaměřit a posílit tuto oblast školství na Vysočině,“ říká lidovecký kandidát Michal Stehlík. „Máme rozbité vzdělávací programy, rušíme učiliště, uměle slučujeme střední školy, máme příliš vysokých škol, kde pak chybí kvalita,“ doplnil historik. Z velkých investic by například podporoval ty, co směřují do dopravní infrastruktury a vysokorychlostní železnice. 

Vystrčil: Změna na Kasárnách, míň byrokracie 

Na té křižovatce zahynuly nebo se těžce zranily desítky lidí. Řeč je o křížení silnic I/23 a I/38 na Kasárnách. „Rád bych se nadále účastnil jednání o vybudování kruhového objezdu. Nyní jsme před vydáním stavebního povolení,“ uvádí dosavadní senátor a bývalý hejtman Miloš Vystrčil (ODS). 
V horní komoře Parlamentu chce mimo jiné nadále prosazovat návrhy zákonů směřující proti navyšování administrativy a k posílení rozpočtů obcí a měst. „Velmi důležitý je rozvoj školství,“ doplnil. 

Chloupek: Je třeba zrychlit opravy dálnice 

Podle jihlavského primátora a kandidáta do Senátu za ČSSD Rudolfa Chloupka je třeba urychlit rekonstrukci dálnice D1, pokračovat v opravách silnic a vytvořit integrovaný systém dopravy. Podporuje vysokorychlostní železnici, elektrifikaci trati Jihlava–Brno a vybudování nového dopravního terminálu Jihlava-město. 
„Dalším cílem je udržení dostupnosti sociální a zdravotní péče i péče o krajinu. Pochopitelně budu sledovat také školskou legislativu,“ dodává Chloupek. 

Kolář: Nebude žádné čtvrcení „medvěda“ 

Předně nepředpokládám, že se do Senátu dostanu. Nepředjímal bych vůli voličů. Pokud by k tomu přeci jen mělo dojít, tak by to přeci zase nemělo být kvůli „čtvrcení medvěda“ a zájmům Vysočiny. To jsou slova náměstka jihlavského primátora Milana „Medvěda“ Koláře, kandidáta za TOP 09 a zelené. V Senátu by se zajímal především o záležitosti kultury, vzdělávání a sociální oblast. „Konkrétní problém je třeba noclehárna nebo paliativní péče například v podobě kamenného hospicu,“ uvedl. 

Paul: Ať lidé nemusí na zubní do Prahy 

Mizerný stav silnic, nevyhovující dopravní obslužnost, nízké, republikově podprůměrné mzdy některých profesí, závažné problémy zemědělců s odbytem své produkce, likvidace stád vlivem dopadu sankcí a diktovaných kvót. Těmto tématům mimo jiné by se jako senátor chtěl věnovat Petr Paul, kandidát za stranu SPD – Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. 
Nelíbí se mu ani situace ve zdravotnictví. „Chcete-li v noci zubního lékaře, tak jedete do Brna nebo do Prahy,“ upozornil třeba Paul. 

Kučírek: Budujme dál obchvat Jihlavy 

Důchodce Zdeněk Kučírek je adeptem na senátora za Moravany. „Velký problém na Jihlavsku je doprava. Když se stane něco na dálnici, je Jihlava ucpaná. Proto bych rozšířil obchvat města,“ zmínil. Podporoval by rovněž výstavbu záchytných parkovišť na okraji krajského města. „Aby řidiči odjinud nemuseli zajíždět do centra, kde navíc pak stejně nemají kde zaparkovat,“ upozornil Kučírek. 
Lidé na jihu Jihlavska a na Dačicku by podle něj přivítali rozšíření provozu nemocnice a pohotovost v Dačicích. 

Nápravník: Více šancí pro lidi nad 50 let 

Zaměřil bych se například na to, že střední a vysoké školství je velmi často odtržené od praxe. Takový je záměr Jiřího Nápravníka, kandidáta za Korunu Českou. 
Dalším problémem je podle něj zaměstnávání lidí nad 50 let. „Mladinká personalistka těžko může chápat, že lidé z generace jejích rodičů dokážou pracovat s počítači, mají odborný základ a obrovské zkušenosti,“ uvádí muž, který jinak pracuje jako vyšetřovatel počítačové kriminality. Na Jihlavsku lze podle něj diskutovat o tom, zda je potřeba spalovna, či lepší třídění odpadu. 

Faltus: Řešit co nejdříve potíž s doktory 

Problémy ve zdravotnictví chce v Senátu řešit jihlavský lékař a kandidát za hnutí ANO Zdeněk Faltus. „Vysočina stejně jako celá republika se bude do budoucna potýkat s nedostatkem lékařů. Myslím, že je potřeba tento problém řešit co nejdříve a nečekat, až bude pozdě a pacienti budou čekat na ošetření měsíce,“ vysvětluje ortoped. Zlepšit je podle něj třeba i zdravotní dostupnost v malých obcích. „Ta je velmi špatná,“ pravil Faltus. A další priority, kam investovat? Obchvaty pro některé obce a odstavná parkoviště ve městech. 

Vrzalová: Úřady chci vrátit blíž lidem 

Vrátit úřady blíž lidem. Občanské průkazy a cestovní pasy pak alespoň obcím dvojkového typu. Toto mimo jiné navrhuje kandidátka za KSČM Helena Vrzalová. Povoláním je právnička. 
A jakou prioritu má na Jihlavsku? „Jako první mě napadá rozšíření počtu služeben státní policie. Jihlavsko sice nepatří mezi regiony s největší kriminalitou, ale situaci komplikuje horší dopravní dostupnost a dojezdové vzdálenosti. Vandalismus a drobná kriminalita jsou přitom dlouhodobým problémem úřadů i obyvatel,“ uvedla. 

Fakta 
Kdo kandiduje do Senátu 
1 – Michal Stehlík (KDU-ČSL) 
2 – Miloš Vystrčil (ODS) 
3 – Rudolf Chloupek (ČSSD) 
4 – Milan Kolář (TOP 09 a Zelení) 
5 – Petr Paul (SPD) 
6 – Zdeněk Kučírek (Moravané) 
7 – Jiří Nápravník (Koruna Česká) 
8 – Zdeněk Faltus (ANO) 
9 – Helena Vrzalová (KSČM) 
 

Poslední články v rubrice

Použité štítky

program Senát Stehlík