( Rubrika: média ) Jihlava si připomene popraveného kněze Jana Bulu

edit Parlamentní listy 14.5.2016

V pátek 20. května 2016 proběhne Den Jana Buly. Program připomene nevinného člověka, který se před 64 lety se stal jednou z obětí komunisty vykonstruovaného procesu.

Připomínka začne přednáškou emeritního děkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy doc. Michala Stehlíka v aule Vysoké školy polytechnické. Následovat bude pietní akt u památníku obětí politických procesů. Vzpomínku zakončí mše v Rokytnici nad Rokytnou, kde Jan Bula jako kněz sloužil.

Jan Bula

24. června 1920, Lukov - 20. května 1952, Jihlava

Jan Bula byl jednou z obětí justičních vražd, které komunistický režim spáchal v rámci tzv. babických procesů. V únoru roku 1951 jej kontaktoval Ladislav Malý, jeho někdejší spolužák z gymnázia. Tvrdil Bulovi, že unesl z internace pražského arcibiskupa Josefa Berana a chce jej převést přes hranice. Zároveň tvrdil, že arcibiskup se před přechodem hranic chce vyzpovídat. Krátce nato byl P. Bula před spoluprací s Malým varován P. Janem Podveským, farářem z Jaroměřic nad Rokytnou, pro podezření, že je agentem provokatérem, řízeným StB. Dne 28. dubna 1951 Malému sdělil, že s ním spolupracovat nebude, a dva dny nato byl zatčen.

Po zamítnuté žádosti o milost byl Jan Bula 20. května 1952 oběšen v Jihlavě.

V roce 1990 byl posmrtně rehabilitován. Katolická církev zahájila řízení o jeho blahořečení. V lednu 2015 došlo k zapečetění obálek k přípravě blahořečení ve Vatikánu.

Zdroj: Parlamentní listy

Poslední články v rubrice

Použité štítky

Babice Jan Bula vykonstruované procesy