( Rubrika: média ) Britové kárají Čechy kvůli parašutistům

edit Lidové noviny, 24.8.2016

Atentát na Heydricha je považován za jednu z nejodvážnějších operací druhé světové války. Ale parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík jsou v Praze pohřbeni v neoznačeném hrobě. S touto kritikou Česka přichází těsně před anglickou premiérou filmu Anthropoid, který příběh hrdinů Gabčíka a Kubiše mapuje, britský deník The Guardian.

Atentát na Heydricha je považován za jednu z nejodvážnějších operací druhé světové války. Ale parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík jsou v Praze pohřbeni v neoznačeném hrobě. S touto kritikou Česka přichází těsně před anglickou premiérou filmu Anthropoid, který příběh hrdinů Gabčíka a Kubiše mapuje, britský deník The Guardian. Přitom na hřbitově v Ďáblicích, kde jsou i těla obou mužů, je pomník obětem nacismu. V pražské Libni, v tzv. Heydrichově zatáčce, pak stojí Památník operace Anthropoid.
„V těchto místech byly v letech nacistické okupace ukládány ostatky vlastenců, kteří položili své životy za svobodné a demokratické Československo. Mezi nimi i ostatky hrdinných parašutistů, kteří 27. 5. 1942 uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha,“ stojí na pomníku v Ďáblicích zlatým písmem.
Britský deník The Guardian však tvrdí, že pomník je bezejmenný. Platforma evropské paměti a svědomí se sídlem v Praze poukázala na to, že podobné jednání s hrdiny není ve světě běžné. „Ve Velké Británii a Francii se k odbojářům chovají s velkým respektem. Ti naši jsou v masovém hrobě a lidé se od nich odvracejí,“ sdělila deníku The Guardian šéfka platformy Neela Winklemannová. „Je neuctivé, co jsme udělali Gabčíkovi a Kubišovi. Jako jediní za války zabili nacistického vůdce, který byl navíc výrazným aktérem v otázce holokaustu,“ dodává Winkelmannová.

Těla bez hlav

Těla parašutistů bez hlav nacisté vhodili do šachet v Ďáblicích. „Jsou tam mrtví parašutisté, popravení nacisté, například Karl Hermann Frank, je tam i Karel Čurda. Pohřbeny jsou tam oběti poválečných procesů i těch komunistických,“ sdělil pro Lidovky. cz historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu Praha. Ostatky Gabčíka a Kubiše tak leží tedy vedle kolaborantů, nacistických zločinců, ale i odbojářských hrdinů. „Místo v Ďáblicích mi přijde jako nejsymboličtější z našich dějin 20. století. Na jednom místě jsou oběti a hrdinové, a naopak i zrádci a kolaboranti. Můj osobní názor a názor řady kolegů tedy je – i z pohledu toho, že jsem se Janem Kubišem dost zabýval – že byměli být ponecháni v klidu,“ řekl Špitálník pro Lidovky. cz.
S kritikou rovněž nesouhlasí ředitel Vojenského ústavu Praha Aleš Knížek. „Nejde jen o Gabčíka a Kubiše. Hrdinů našeho národa je pochopitelně víc. Nejsou to pouze lidé z druhé světové války, ale i z první světové nebo z třetího odboje. Česká republika se o svoje hrdiny dokáže postarat dobře. O tom svědčí i fakt, že ministerstvo obrany vynakládá poměrně velké finanční prostředky na to, aby se připomínala památka našich vojáků padlých ve všech válečných konfliktech,“ uvedl.
Historik Michal Stehlík z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy je ale jiného názoru. „Ďáblický hřbitov je problém, který by se měl řešit dlouhodobě. Jsou tam oběti nejen z dob protektorátu, ale i z 50. let, nedávno byly vyzvednuty ostatky pátera Toufara. Hřbitov si jednoznačně zaslouží systematický přístup. Není špatné, že to slyšíme i z venku, měli bychomse nad tím zamyslet,“ domnívá se Stehlík.
V červenci 2015 experti vyzvedli ostatky kněze Josefa Toufara z ďáblického masového hrobu a schránku s ostatky přemístili do Číhoště, kde ji uložili do hrobu uprostřed kostelní lodi a překryli kamennou deskou, která splývá s podlahou.
Hlavním argumentem kritiků pro řádné pohřbení ostatků či alespoň jmenný památník je to, že se lidé nemají kde hrdinům poklonit a projevit jim úctu. „S tím nelze úplně souhlasit. Památník hrdinů heydrichiády je umístěný v kostele svatého Cyrila a Metoděje. Navíc krypta má status válečného hrobu, protože zde zemřeli. Myslím, že míst, kde se dá vzdát hold těmto hrdinům, je dost. Ať už jsou to rodné domy nebo nejrůznější pomníčky, které si přáli ve svých posledních vůlích,“ sdělil pro Lidovky.cz historik Špitálník. Na kostele svatého Cyrila a Metoděje i rodných domech jména Gabčíka a Kubiše uvedena jsou.
Památník, který operaci Anthropoid připomíná, stojí také na místě, kde akci Gabčík s Kubišem provedli. To, že jsou parašutisté pohřbeni v Ďáblicích, se pouze předpokládalo. Až v roce 2007 došlo k potvrzení na základě výzkumu odborníků a slavnostnímu odhalení pomníku, jehož text je zmíněn v úvodu článku. „Na ďáblickém hřbitově je pohřbeno ohromné množství lidí a hledání ostatků konkrétních osob je nesmírně složité a komplikované. Zabýváme se tím každý rok, naposledy při kulatém stolu v Senátu,“ řekl Knížek.

Poslední články v rubrice

Použité štítky

Josef Toufar Odboj parašutisté